Do testu wykorzystaliśmy wapień pińczowski ze względu na jego dużą wrażliwość na kwaśne płyny, na razie zdjęcie ale nie długo będzie krótki filmik jak wygląda reakcja wapienia pińczowskiego z kwaskiem cytrynowym.
Test skuteczności impregnatów przeciw plamom.
Zabezpieczone wspomnianymi wcześniej impregnatami kostki z wapienia poddaliśmy oddziaływaniu różnych płynów. Od góry od lewej strony, olej roślinny, czerwone wino, i na dole od lewej ocet balsamiczny i roztwór kwasku cytrynowego
Sytuacja poza powierzchnią zabezpieczoną włoskim impregnatem wygląda całkiem nieźle. Wino i ocet co prawda zdążyły nieco odparować ale nie widać aby wsiąkały w powierzchnie. Postanowiliśmy więc trochę wydłużyć test i pozostawić powierzchnie na kolejne 20 godzin.
Tak jak było już wcześniej widać włoski impregnat okazał się odbiegać jakością od wszystkich pozostałych. Wszystkie z płynów wsiąkły w powierzchnie. Na pozostałych wino odparowało pozostawiając jedynie nalot na powierzchni, ocet jak i kwasek wysechł tworząc kleistą pozostałość na powierzchni, a olej po 24 godzinach nadal jest blokowany.
Powierzchnia została zmyta wodą i przeszorowana szczotką. Efekt widać i chyba nie wymaga większych komentarzy. Z trzech konkurencyjnych impregnatów na pewno mocno przereklamowany jest włoski produkt który nie poradził sobie na tle pozostałych z żadną z testowanych cieczy. Produkty niemieckich firm poddały się jedynie działaniu octu balsamicznego. Z powierzchni Dynasil® FX udało się bez większych problemów zmyć wszystkie zabrudzenia. Widać wysiłki i kilkunasto miesięczna praca nad tym impregnatem chyba przyniosły pożądany efekt. Możemy się tu również pochwalić dość niekonwencjonalnym i innowacyjnym rozwiązaniem którego szczegółów jednak nie zdradzimy :)
Należy pamiętać że tego typu impregnaty w większości przypadku są wykorzystywane do zabezpieczenia polerowanych kamieni i płytek gresowych. Niestety w tym przypadku takich powierzchni efekty nie są już tak spektakularne. Gładkie powierzchnie pozbawione mikroporowatości eliminują niejako działanie impregnatów. Przy przeprowadzonych podobnych próbach na polerowanych powierzchniach różnych kamieni okazuje się że wszystkie impregnaty zapewniają jedynie krótką czasową ochronę przed powstawaniem plam. Oznacza to że w zależności od rodzaju cieczy impregnat daje nam od kilku do kilkudziesięciu minut na usunięcie zabrudzeń z powierzchni tak aby nie pozostały plamy. Pozostawienie rozlanego wina na kilka godzin na kamieniu niestety zawsze kończy się trudną do usunięcia plamą, a przypadku materiałów takich jak wapień czy marmur trwałym uszkodzeniem powierzchni na skutek reakcji zawartego w tych materiałach węglanu wapnia z kwaśnym płynem.
Impregnat przeciw plamom Dynasil FX Impregnat do kamienia Dynasil Kamień
7 Comments
Polecam, sprawdziłem 🙂
Rewelacyjny impregnat,
Artykuł genialny. Czekam na więcej
Nie mogło być lepiej. Świetnie. Pozdrawiam
Czy lepszy od innych impregnatów ciężko powiedzieć ale w sumie to nic nie jest w stanie zaplamić płytek po impregnacji więc działanie bardzo dobre. Dla mnie rewelacyjny kontakt, zaangażowanie i poświęcony czas imponujące. Szczerze polecam, tak powinno się rozmawiać wszędzie pełna profeska:)
Sprawdziłam osobiście, żadnych plam po kawie, winie czy oleju. Wygląda na to że 100% skuteczny impregnat do kamienia polerowanego i to nie przez pół godziny, zostawiłem kawę i wino do wyschnięcia i nie ma najmniejszego śladu. Dziękuję za rzeczową i konkretną rozmowę, jak kiedyś coś to na pewno się będę odzywała.
Rewelacja, polecam!